sterowniki plc
Temat: Religioznawstwo i Ekumenizm
...Chrzcicielowi. Koran uznaje niezwykłe pochodzenie Jezusa, Maria jest jako naczynie, w którym Bóg go stworzył. Islam nie uznaje Jezusa za Boga, a jedynie za proroka. Prorocy są dziećmi jednego ojca, lecz różnych matek.
Kultura i cywilizacja muzułmańska zawiera: nauki zawarte w Koranie, elementy kulturalno-obyczajowe dawnej Arabii, filozofia i nauka grecka, hellenizm, kultury semickie i niesemickie starożytnego Bliskiego Wschodu, religia i kultura Iranu Sasanidów, nauka i filozofia Indii.
Tyle - najkrócej jak mogłam. ("Zarys dziejów religii" – praca zbiorowa.)
Źródło: klub.senior.pl/showthread.php?t=3794
Temat: Wystawa dywanów-kobierców z Persji
W imieniu Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Irańskiej oraz wszystkich interesujacych sie kultura Iranu chcialbym goraco zaprosic na wystawe recznie tkanych dywanów perskich. Pierwszy raz w Polsce będzie można zobaczyc w jednym miejscu kilka tysiecy ręcznie tkanych dywanów. Głównie z Persji, Indii, Afganistanu oraz Pakistanu. Wiecej informacji można znalezc na Iran.pl. Wystawa jest organizowana przy wspolpracy z Ambasada Iranu i potrwa do 22 listopada br.
Źródło: wirtualna.warszawa.pl/forum/showthread.php?t=90620
Temat: Szlaki, krzyże, pomniki na szlakach.
Chłopakom w Iranie wpadł do łba pomysł aby bardzo precyzyjnie nadinterpretować prawa Koranu i zlikwidować wielkie skalne rzeźby Buddy, mające wiięcej wieków niż stara kultura Iranu. Czyżbyśmy mieli godnych naśladowców irańskich fundamentalistów i unas?
Źródło: tanto.com.pl/recon/viewtopic.php?t=906
Temat: Stosunki polsko-irańskie
...dwa gimnazja, sanatorium. Organizował je m.in. ks. Franciszek Tomasik, opiekun dzieci, duszpasterz i katecheta; działał on wspólnie z urszulankami Marią Aleksandrowicz i Anną Tobolską, które pracowały w sanatorium dla dzieci do 1944, a następnie wyjechały z dziećmi do Nowej Zelandii. W 1942 w Teheranie powstało Towarzystwo Studiów Irańskich, które miało na celu zapoznanie przebywających tu polskich pracowników naukowych z historią i kulturą Iranu. W latach 1942–1944 Towarzystwo przeprowadziło 90 wykładów iranoznawczych (Studia Irańskie, Teheran 1943–1945). W wydawnictwie Towarzystwa znajduje się zestawienie druków polskich, które ukazały się w tym czasie w Iranie (Melania Gołaszewska, Stanisław Kościałkowski, Polonica bibliograficzne irańskie z lat 1942–1944, „Studia Irańskie” 1945, nr 3, s. 206–290; uzupełnienia...
Źródło: khorma.eev.pl/viewtopic.php?t=120